ZET dovršio najveću punionicu za električne autobuse u Hrvatskoj

Share your love

ZET je dovršio izgradnju najveće punionice za električne autobuse u Hrvatskoj, čime je stvoren ključni preduslov za daljnju elektrifikaciju javnog gradskog prevoza i modernizaciju autobuskog sistema u Zagrebu.

Projekt „Izgradnja infrastrukture za punjenje električnih autobusa“ proveden je s ciljem uspostave savremene infrastrukture za punjenje električnih autobusa te predstavlja važan doprinos ostvarivanju ciljeva održive urbane mobilnosti, dekarbonizacije i energetske tranzicije javnog prevoza.

U sklopu projekta izgrađena je moderna punionica sa 67 dvostrukih punjača koja omogućuje istodobno punjenje do 134 električna autobusa, uz mogućnost budućeg proširenja kapaciteta. Izgrađeno je 20-kilovoltno rasklopište, ugrađene su ispravljačke jedinice s pripadajućim punjačima i upravljačkim kontejnerom te je izvedena cjelokupna prateća elektroenergetska i građevinska infrastruktura.

Položeno je gotovo 42 kilometra elektroenergetskih kabela i izvedeno 4.800 električnih spojeva. Osim toga, izgrađeno je sedam trafostanica, asfaltirano 8.500 četvornih metara površina te je uspostavljen sistem pametnog punjenja koji omogućuje optimizaciju procesa punjenja, učinkovitije upravljanje energijom i detaljnu analizu potrošnje električne energije.

„Sada nam predstoji spajanje punionice na elektroenergetsku mrežu. Za potrebe njezina rada već je osigurano 10 MW priključne snage, čime smo osigurali pouzdano napajanje nove flote električnih autobusa i stvorili temelje za nastavak elektrifikacije ZET-ova autobuskog sistema“, istakao je predsjednik Uprave ZET-a Marko Bogdanović.

Dodao je kako će krajem augusta biti predstavljena 62 nova električna autobusa koja će se napajati iz ove punionice. „Današnji događaj ne predstavlja završetak jednog projekta, nego početak nove faze razvoja ZET-a i jasan dokaz da ulaganja u infrastrukturu moraju pratiti ulaganja u vozni park kako bi građanima osigurala pouzdaniji, kvalitetniji i ekološki prihvatljiviji javni prevoz“, naglasio je Bogdanović.

Ukupna vrijednost investicije iznosi 14,5 miliona eura, dok prihvatljivi troškovi projekta dosežu 11,6 miliona eura. Projekt se u cijelosti financira bespovratnim sredstvima Europske unije iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. – 2026.

izvor:prijevozi.hr

Share your love
Adnan Omerhodzic
Adnan Omerhodzic
Articles: 2579