Rhein-Erft Verkehrsgesellschaft (REVG) sa 26 novih autobusa na vodik

Share your love

Rhein-Erft Verkehrsgesellschaft (REVG) upravlja sa 46 linijama na zapadu Kölna i za to koristi 111 autobusa. Pored vlastitih autobusa, postoje i vozila podizvođača koji posluju u ime REVG-a – uključujući podružnicu DB-a Busverkehr Rheinland (BVR) iz Düsseldorfa. Svi REVG autobusi do sada su bili dizel autobusi. Tri MAN autobusa, najmlađa u voznom parku do sada, su „efikasni hibridi“: prilikom kočenja proizvode električnu energiju, koju koriste za ponovno pokretanje nakon sljedećeg zaustavljanja. To im daje uštedu dizela od oko 16 posto.

Godine 2021., okružno vijeće je odlučilo da vlastita transportna kompanija treba do 2030. godine imati isključivo električna vozila u floti. Odluka je donesena u korist električnih autobusa sa vodikovim gorivnim ćelijama. Iste godine, prva dva testna autobusa na vodik su stigla su u REVG – Van Hool i Solaris. Kao rezultat testa, od Van Hoola je naručeno 26 A 330 FC modela, koji su trebali biti isporučeni 2024. godine. Nažalost, Van Hool je bankrotirao početkom 2024. godine. Narudžba je morala biti ponovo dodijeljena i odabran je Solaris. Naravno, sa odgovarajućim kašnjenjem, jer je Solaris prvo morao planirati 26 vozila za REVG u svom proizvodnom programu.

Prva dva Solaris Urbino 12 hydrogen autobusa su stigla u REVG u novembru 2024. godine. Preostala 24 autobusa iz narudžbe bit će u Njemačkoj tokom ove godine. Prva dva REVG-ova Solaris autobusa na vodik imaju garažne brojeve 2420 i 2421 i konfiguracija sa troja vrata. Ostalih 24 autobusa koji sada stižu dobit će garažne brojeve od 2422 do 2445 i imat će dizajn sa dvoja vrata. U verziji s troja vrata može prevesti 85 putnika, od kojih 31 može sjediti. Verzija s dvoja vrata može ponuditi udobnost sjedišta čak 35 putnika.

Autobusi će se slobodno koristiti na svim REVG linijama. Ovo je prednost autobusa koji ne zahtijeva punjenje na liniji, jer može putovati bilo gdje bez potrebe za dodatnom infrastrukturom. Međutim, postoji jedan izuzetak: autobusi na vodik neće saobraćati na dvije ekspresne autobuske linije SB 91 (Brühl – Hürth – Frechen – Pulheim – Dormagen) i SB 92/93 (Wesseling – Brühl – Erftstadt – Kerpen – Bergheim – Elsdorf). REVG je poručio da će vozila imati domet od 350 kilometara, što je potpuno dovoljno za normalne redovne usluge, ali dvije ekspresne autobuske linije postižu veću kilometražu dnevno, a autobusi na vodik to još ne nude.

Gorivne ćelije u Solarisu dolaze iz Ballarda u Kanadi i imaju snagu od 75 kW. Baterije tipa ‘Solaris High Power’ imaju kapacitet od 10 kWh. To pokazuje da Solarisi na vodik ne moraju ‘vući’ velike i teške baterije. Njihov rezervoar za vodik sastoji se od 5 kompozitnih boca pod pritiskom, od kojih svaki sadrži 312 litara vodika, tako da autobus ima ukupno 1560 litara vodika kada je potpuno napunjen gorivom.

Prednja osovina ima nezavisni ovjes, dok Solaris ugrađuje električnu zadnju osovinu od ZF-a kao pogonsku osovinu, koja na cestu isporučuje ukupno 250 kW (ekvivalentno 340 KS). Elektromotore autobusa dijelom isporučuje TSA (Traktions-Systeme Austria), a dijelom ZF (Zahnradfabrik Friedrichshafen).

Proizvođač Maximator isporučio je stanicu za punjenje vodikom. Sa svojim depoom u okrugu Kerpen u Türnichu, REVG je zakupac poznate transportne kompanije Freund, a Freund također osigurava stanicu za punjenje vodikom. Iz REVG-a su poručili da je osigurano da se autobusi mogu puniti vodikom 24 sata dnevno, 7 dana u sedmici što znači da su uvijek spremni za upotrebu.

Share your love
Adnan Omerhodzic
Adnan Omerhodzic
Articles: 2141

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *